Köpguide
KuKirin elsparkcykel – modeller från S1 Max till G3 Pro hos Wheelyshop
KuKirin är märket för dig som vill ha mycket motor, stort batteri och rejäl fjädring. Sortimentet hos Wheelyshop rymmer allt från den lätta S1 Max på 16 kg till G4 på 41,5 kg. Angiven räckvidd går från 39 till 80 km, nominell motoreffekt från 350 till 2400 W och batterierna från 374 till 1206 Wh. Det gör en KuKirin elsparkcykel till ett val för dig som pendlar långt, kör på grus och vill ha kraft i backarna. Hos Wheelyshop får du fri frakt på alla elfordon, 2 års garanti och reservdelar.
Kort sammanfattning
- Modeller med 39–80 km angiven räckvidd, 16–41,5 kg, 350–2400 W nominell motoreffekt och batterier på 374–1206 Wh.
- Dubbla motorer på G2 Ultra, G2 Master, G4 Ultra och G3 Pro, fjädring fram och bak på alla utom S1 Max, skivbromsar och blinkers på nästan alla.
- S1 Max för lätt stadspendling, G2, M4 Max och T3 som allround, G3 Pro och G4 för längst räckvidd, G2 Max och G2 Pro med sadel.
- Ingen KuKirin elsparkcykel uppfyller cykelklassens krav på högst 250 W och 20 km/h – alla räknas formellt som moped och får utan registrering bara köras på ett inhägnat område dit allmänheten inte har tillträde. Flera modeller har 25 km/h-spärr.
- Hos Wheelyshop får du fri frakt på alla elfordon, 2 års garanti och reservdelar till KuKirin.
Välj rätt KuKirin elsparkcykel – guide till modellerna
KuKirin har ett brett sortiment där namnen liknar varandra men modellerna skiljer sig rejält. Här reder vi ut serierna, siffrorna, komforten och vad som gäller på svenska vägar.
Spåren bland KuKirin elsparkcyklar
Det lätta spåret är S1 Max: 16 kg, 350 W, 8-tums punkteringsfria honeycomb-däck och 39 km angiven räckvidd – den enda modell som är bekväm att bära i trappor. Mellanspåret är enkelmotoriserade allroundmodeller med 45 km/h toppfart: G2 (800 W, 55 km), G2 Pro (600 W, sadel), M4 Max (800 W, 64 km, 24 kg) och T3 (800 W, 58 km). Här finns också G2 Pro (ABE), G2 (VMP) och G2 Pro (VMP) med 500 W, 65 km angiven räckvidd och 20 respektive 25 km/h toppfart.
Tredje spåret är långfärd: G2 Max (1000 W, 70 km, sadel), G4 (2000 W, 75 km, 11-tums däck) och G2 Master (dubbla motorer, 70 km). Fjärde är dubbelmotortoppen: G2 Ultra (1600 W, 26° stigning), G4 Ultra (2000 W, 5–6 timmars laddning) och G3 Pro (2400 W, 80 km, avtagbart batteri). Tilläggen Pro, Max, Ultra, Master, ABE och VMP är del av modellnamnet – liknande namn kan betyda helt olika batteri och motor.
Räckvidd och batteri – så långt kommer en KuKirin elsparkcykel
Angiven räckvidd är tillverkarens värde under gynnsamma förhållanden. Räkna med 50–70 % i verklig körning beroende på förarvikt, hastighet, backar och kyla. G3 Pro toppar med 80 km angivet, i praktiken ungefär 40–55 km. G4 anger 75 km, G2 Max, G4 Ultra och G2 Master 70 km, ABE- och VMP-versionerna 65 km och M4 Max 64 km.
Batteriet i wattimmar är det ärligaste måttet: G3 Pro har 1206 Wh, G4 och G4 Ultra 1200 Wh (60 V 20 Ah), G2 Master 1082 Wh och G2 Max 998 Wh, medan de enklare G2-modellerna ligger på 720–864 Wh. Laddtiden är cirka 5–6 timmar på G4 Ultra med 5A-laddare, 7–10 timmar på de flesta G2-modeller och 10–12 timmar på G2 Max, G2 Master och G4. G3 Pro har dubbla laddportar och laddas på 4–11 timmar beroende på laddare. Jämför gärna med andra elsparkcyklar med lång räckvidd.
Motor, backar och vikt
Nominell motoreffekt går från 350 W i S1 Max till 2400 W i G3 Pro. Enkelmotorerna på 500–800 W i G2, T3 och M4 Max anges klara 19–20° stigning, G2 Max med 1000 W anger 22°. Dubbelmotormodellerna G2 Ultra (1600 W), G2 Master och G4 Ultra (2000 W) samt G3 Pro (2400 W, 35° stigning) är byggda för branta grusvägar och tung last. Alla utom S1 Max (100 kg) är godkända för förare upp till 120 kg.
Mer kraft betyder mer vikt: S1 Max väger 16 kg, G2 Pro (ABE) 22,3 kg, M4 Max 24 kg och G2 26 kg, medan dubbelmotormodellerna och G4 ligger på 30,4–41,5 kg (G2 Master 33,5 kg). Alla är hopfällbara, men en elscooter över 30 kg lyfter du in i bilen snarare än bär upp för trappan. Fler modeller för tung terräng hittar du bland off-road-elsparkcyklar.
Hur G2 Pro, G4 och G2 Master står sig mot varandra i vikt, batteri och stigning jämför vi i KuKirin G2 Pro vs G4 vs G2 Master.
Komfort – däck, fjädring och bromsar
Fjädring fram och bak är standard på nästan alla modeller; bara S1 Max nöjer sig med bakre fjädring. Tillsammans med 9- eller 10-tums luftdäck med off-road-mönster (11 tum på G4 och G4 Ultra) ger det hög komfort på kullersten och grus; S1 Max har i stället 8-tums honeycomb-däck som aldrig punkterar.
Dubbla skivbromsar sitter på nästan alla modeller, med E-ABS som tillägg på G2, G2 (VMP), T3 och M4 Max. G3 Pro har hydrauliska oljebromsar och S1 Max E-ABS plus fotbroms. Tändningsnyckel finns på de flesta modellerna. Vill du sitta ner finns G2 Max och G2 Pro med sadel – jämför med övriga elsparkcyklar med sadel. Vattentåligheten IP54 eller IPX4 klarar regn men inte högtryckstvätt. Vad IP-klassningen betyder i praktiken, och hur du kör och tar hand om fordonet i regn, förklarar vi i guiden om elsparkcykel i regn.
Regler i Sverige för KuKirin elsparkcykel
Transportstyrelsen räknar en elsparkcykel som cykel om den är konstruerad för högst 20 km/h och har högst 250 W nominell motoreffekt. Då gäller cykelbana, hjälmkrav under 15 år och en person på fordonet. Ingen KuKirin uppfyller båda kraven: G2 Pro (ABE) är konstruerad för 20 km/h men har 500 W motor, och övriga har både högre effekt och toppfarter på 25–75 km/h. Formellt räknas därför samtliga som moped, och utan registrering får de bara köras på ett inhägnat område dit allmänheten inte har tillträde (en villatomt räknas inte).
Flera modeller, bland dem G2, M4 Max, G4 och G3 Pro, har 25 km/h-spärr, men spärren ändrar inte klassningen eftersom effekten överstiger 250 W. Läs mer i vår guide om elsparkcykel och regler i Sverige innan du väljer modell.
Service, garanti och reservdelar
Alla KuKirin elsparkcyklar hos Wheelyshop levereras med laddare, verktyg och bruksanvisning, med 2 års garanti och fri frakt på alla elfordon. Eftersom Pro, Max, Ultra, Master, ABE och VMP styr vilken laddare, bromsdel och däckdimension som passar bör du söka med hela modellnamnet i vår reservdelsportal. Jämför gärna med alla elsparkcyklar hos Wheelyshop.
Vanliga frågor
Är KuKirin elsparkcykel laglig i Sverige?
Ingen KuKirin-modell i sortimentet uppfyller Transportstyrelsens krav för cykelklass, som är högst 250 W nominell motoreffekt och högst 20 km/h. Även G2 Pro (ABE) med 20 km/h har en 500 W motor. Modellerna räknas därför formellt som moped och får utan registrering bara köras på ett inhägnat område dit allmänheten inte har tillträde. Flera modeller har en 25 km/h-spärr, men den ändrar inte klassningen.
Hur lång räckvidd har en KuKirin elsparkcykel?
Tillverkaren anger 39 km för S1 Max, 55–65 km för G2-modellerna och 70 km för G2 Max och upp till 80 km för G3 Pro. Räkna med 50–70 % av det angivna värdet i verklig körning, eftersom förarvikt, hastighet, backar och temperatur påverkar mycket. Batterierna på 1206 Wh i G3 Pro och 1200 Wh i G4 och G4 Ultra ger störst marginal.
Vilken KuKirin passar för daglig pendling?
Väljer du efter vikt och smidighet är S1 Max på 16 kg med punkteringsfria däck enklast att ta med på tåg och i trappor. Behöver du längre räckvidd och mer komfort är M4 Max (24 kg, 64 km angiven räckvidd, fjädring fram och bak) eller G2 Pro (VMP) på 22,3 kg bra allroundval. Tänk på att samtliga modeller räknas som moped på allmän väg. Hur modellerna skiljer sig i vardagen går vi igenom i guiden KuKirin G2 eller G2 Pro? Skillnaden och vilken du ska välja.
Har KuKirin modeller med sadel och blinkers?
G2 Max och G2 Pro levereras med sadel, och båda har justerbart styre. Blinkers ingår på de flesta modellerna, och tändningsnyckel likaså. Fjädring fram och bak har alla utom S1 Max, som har bakre fjädring.
Finns reservdelar till KuKirin elsparkcyklar?
Ja, Wheelyshop tillhandahåller reservdelar via reservdelsportalen. Sök med hela modellnamnet, eftersom G2 Pro, G2 Pro (ABE) och G2 Pro (VMP) inte nödvändigtvis använder samma delar. Alla elfordon har 2 års garanti.






































