Jämför

Hidoes, ENGWE eller DYU – vilken elcykel ska du välja?

Så skiljer sig Hidoes, ENGWE och DYU: nio elcyklar jämförda på räckvidd, toppfart, vikt, maxlast och prisklass, med råd om vem varje modell passar.

  • Publicerad
  • Faktagranskad av Wheelyshops redaktion
  • 9 min läsning
Två personer cyklar på hopfällbara ENGWE L20-elcyklar på en parkväg i grönska – Hidoes, ENGWE eller DYU

Hidoes, ENGWE och DYU är tre av de märken som säljer mest hopfällbara elcyklar i vårt sortiment, men de har valt olika vägar. DYU bygger lätta stadscyklar med små hjul, ENGWE satsar på stora batterier och hopfällbara fatbikes, och Hidoes gör fatbike-modeller med kraftiga motorer. Här jämför vi nio modeller från de tre märkena, med siffror hämtade ur våra egna produktdata, och berättar vem varje cykel passar.

Hidoes, ENGWE eller DYU? Det korta svaret

Välj DYU om du vill ha en lätt hopfällbar elcykel för stan och korta resor, gärna under 25 kg. Välj ENGWE om du pendlar längre, vill ha stort batteri och hydrauliska bromsar, eller vill ha en hopfällbar fatbike. Välj Hidoes om du vill ha en fatbike med kraftig motor och stort batteri till ett lägre pris, eller den billigaste hopfällbara modellen.

Tre märken, tre profiler

DYU är märket för den som vill ha något litet. Modellerna i vår jämförelse väger 17–⁠30 kg, har 14- eller 20-tumshjul och är byggda för stadens cykelbanor. Batterierna är måttliga, 360–⁠749 Wh, och maxlasten anges till 120 kg på alla modeller. Hela sortimentet hittar du i DYU:s elcyklar.

ENGWE har gjort sig känt för hopfällbara fatbikes men har i dag också lätta pendlarcyklar som ZIP. Gemensamt för modellerna i jämförelsen är större batterier, 360–⁠648 Wh, hydrauliska skivbromsar på två av tre modeller och maxlast upp till 150 kg. Vi går igenom alla modellerna i guiden om vilken ENGWE elcykel du ska välja, och hela utbudet finns i ENGWE:s elcyklar.

Hidoes är fatbike-märket i trion. Motorerna anges till 250–⁠750 W, batterierna är upp till 1 622 Wh och priset är ofta lägre än hos ENGWE för motsvarande storlek. Modellerna är tyngre, 22–⁠43 kg, och passar den som kör på grus och skogsvägar lika mycket som på asfalt. Se alla modeller i Hidoes elcyklar.

Jämförelsetabell: nio elcyklar från Hidoes, ENGWE och DYU

Modell Räckvidd Toppfart Vikt Maxlast Batteri Prisklass
DYU D3S 50 km 25 km/h 17 kg 120 kg 360 Wh under 8 000 kr
Hidoes C5 50 km 32 km/h 22,4 kg 120 kg 374 Wh under 8 000 kr
DYU T1 60 km 25 km/h 22,5 kg 120 kg 360 Wh 8 000–⁠12 000 kr
DYU C9 83 km 25 km/h 30 kg 120 kg 749 Wh 12 000–⁠16 000 kr
Hidoes B6 Mini 55 km 35 km/h 34,7 kg 120 kg 499 Wh 12 000–⁠16 000 kr
ENGWE EP-2 Boost 120 km 25 km/h 30 kg 150 kg 624 Wh 12 000–⁠16 000 kr
ENGWE ZIP 120 km 25 km/h 19,4 kg 120 kg 360 Wh 12 000–⁠16 000 kr
Hidoes B9 150 km 45 km/h 43 kg 150 kg 1 622 Wh 12 000–⁠16 000 kr
ENGWE L20 3.0 Boost 120 km 25 km/h 33,2 kg 150 kg 648 Wh 16 000–⁠20 000 kr

Källa: Wheelyshops produktdata, november 2026. Räckvidd och toppfart är de värden som anges för respektive modell; batteriets energi är volt gånger amperetimmar. Prisklasserna gäller ordinarie pris i november 2026 och ändras vid kampanjer. Vad som gäller för elcyklar som går fortare än 25 km/h står i vår genomgång av reglerna för elcykel.

Vem passar den för?

DYU D3S

Den lättaste cykeln i jämförelsen, 17 kg med 14-tumshjul. Passar den som har korta resor i stan, ska bära cykeln i trappor eller ta med den på tåget. Batteriet är fast, så du laddar där cykeln står. Den rekommenderade kroppslängden är 160–⁠195 cm.

Hidoes C5

Samma prisklass och samma 14-tumshjul som D3S, men med avtagbart batteri, E-ABS-bromsar och framdämpare. Passar den som vill ha den billigaste cykeln med batteri som går att ta med in. Vikten 22,4 kg är fortfarande hanterbar.

DYU T1

En hopfällbar 20-tummare med sju växlar, framdämpare och avtagbart batteri på 22,5 kg. Passar pendlaren som cyklar 5–⁠15 km enkel väg på cykelbana och vill kunna trampa i normal takt när batteriet är slut. Vi har med den i guiden om elcykel för pendling.

DYU C9

DYU:s cykel för längre pendling: 749 Wh batteri, 83 km angiven räckvidd, hydrauliska skivbromsar och sju växlar. Vikten på 30 kg gör den mindre lämpad för trappor, men den är fortfarande hopfällbar och får plats i en bil.

Hidoes B6 Mini

En kompakt fatbike med 16-tumshjul, dämpning fram och bak och E-ABS. Passar kortare förare (155–⁠180 cm rekommenderas) som vill ha fatbike-känslan på grus och i skog utan en stor ram. Batteriet är fast och cykeln är inte hopfällbar.

ENGWE EP-2 Boost

Den hopfällbara fatbiken för den som vill ha 150 kg maxlast, 624 Wh batteri och grova däck till en mellanprisklass. Passar grusvägar, snö och tyngre förare. Hur du väljer bland fatbikes går vi igenom i guiden om vilken fatbike elcykel du ska välja.

ENGWE ZIP

Den lätta pendlaren i ENGWE-familjen: 19,4 kg, 16-tumshjul, sju växlar, hydrauliska bromsar och avtagbart batteri. Passar den som vill ha DYU:s låga vikt men ENGWE:s bromsar och växlar, och är beredd att betala mer för det.

Hidoes B9

Fatbiken med det största batteriet, 1 622 Wh, och 150 km angiven räckvidd. Passar den som kör långt på grus och skogsväg och inte vill ladda varje dag. Med 43 kg är det ingen cykel att lyfta, och den rekommenderade kroppslängden är 170–⁠210 cm.

ENGWE L20 3.0 Boost

En hopfällbar 20-tummare med punkteringsresistenta däck, dämpning fram och bak, hydrauliska bromsar och 648 Wh batteri. Passar den som vill ha en bekväm, välutrustad pendlarcykel och accepterar 33,2 kg och den högsta prisklassen i jämförelsen.

Kvinna cyklar på en hopfällbar DYU C9-elcykel på en stenlagd gata i stadsmiljö – DYU:s pendlarcykel

Hopfällbar stadscykel: DYU D3S, Hidoes C5 eller ENGWE ZIP?

De tre lättaste cyklarna löser samma uppgift men på olika prisnivå. D3S och C5 kostar under 8 000 kr och har ungefär samma batteri (360 respektive 374 Wh) och samma angivna räckvidd på 50 km. Skillnaden är att C5 har avtagbart batteri och framdämpare men väger 5 kg mer. ZIP kostar nästan dubbelt så mycket men ger sju växlar, hydrauliska skivbromsar, 120 km angiven räckvidd och bara 19,4 kg. Enligt Allt om Elcyklar räcker en navmotor gott om du inte ska dra tungt, och det stämmer med de här tre: alla har navmotor i bakhjulet och fungerar fint på plan mark i stan.

Har du en växel, som D3S och C5, blir det tungt att trampa hem om batteriet tar slut. Bor du i en backig stad eller vill cykla hem utan motor en varm dag är ZIP:s sju växlar värda mycket.

Pendling: DYU T1, DYU C9 eller ENGWE L20 3.0 Boost?

Här handlar det om hur långt du pendlar. T1 med 360 Wh räcker för 5–⁠10 km enkel väg med marginal. C9 med 749 Wh klarar runt dubbla sträckan och har dessutom hydrauliska bromsar, som tar mindre handkraft i regn. L20 3.0 Boost har liknande batteri som C9 men lägger till dämpning bak, punkteringsresistenta däck och 150 kg maxlast. Enligt M3:s elcykeltest räcker ett vridmoment runt 40 Nm för de flesta backar, och alla tre ligger på 35–⁠75 Nm i våra produktdata.

Väger du mycket eller har tung packning är L20:s högre maxlast ett tungt argument. Lyfter du cykeln ofta är T1:s 22,5 kg den stora fördelen.

Fatbike: Hidoes B6 Mini, ENGWE EP-2 Boost eller Hidoes B9?

Fatbikes har breda däck som enligt BikeRadar vanligtvis är minst 3,8 tum breda och körs med lågt lufttryck, vilket ger grepp och komfort på löst underlag. B6 Mini är den lilla varianten med 16-tumshjul och fast batteri på 499 Wh, byggd för kortare förare. EP-2 Boost är den hopfällbara allroundfatbiken med 624 Wh och 150 kg maxlast. B9 är den stora långfärdsmodellen: 1 622 Wh, 150 km angiven räckvidd, 43 kg.

Fundera på var cykeln ska stå. En fatbike på 35–⁠43 kg kräver ett förråd eller garage i markplan, och B9 och B6 Mini går inte att fälla ihop. EP-2 Boost fälls ihop men är fortfarande 30 kg.

Man cyklar på en Hidoes B9 fatbike-elcykel med breda däck på en stadsgata – Hidoes fatbike

Räkna på räckvidden innan du väljer

Den angivna räckvidden är mätt under goda förhållanden: plan väg, lätt förare, lägsta assistansnivå. Vår tumregel är att räkna med 50–⁠70 procent av tillverkarens siffra i verklig trafik sommartid, och mindre på vintern. Enligt Allt om Elcyklar har ett batteri redan vid noll grader tappat cirka 25 procent av sin kapacitet.

Räkneexempel: DYU T1 anges till 60 km. Räkna med 30–⁠40 km i praktiken, vilket räcker för 15 km enkel väg om du laddar varje kväll. ENGWE EP-2 Boost anges till 120 km, alltså 60–⁠85 km i praktiken, och Hidoes B9 anges till 150 km, alltså 75–⁠105 km. Vill du jämföra räckvidden rättvist mellan modellerna är batteriets wattimmar en bättre siffra än den angivna sträckan, eftersom alla märken mäter olika.

Batteri, bromsar och växlar – det som märks i vardagen

  • Avtagbart batteri: sju av nio modeller har det. Bor du i lägenhet utan eluttag i cykelrummet är det avgörande. DYU D3S och Hidoes B6 Mini har fast batteri.
  • Hydrauliska skivbromsar: DYU C9, ENGWE ZIP och ENGWE L20 3.0 Boost har det. Hydrauliska bromsar kräver mindre handkraft och behöver sällan justeras. Hidoes C5, B6 Mini och B9 har mekaniska skivbromsar med E-ABS, som bromsar motorn elektroniskt.
  • Växlar: D3S, C5 och B6 Mini har en växel, övriga sju. Fler växlar betyder mest när du trampar utan motor eller i långa backar.
  • Dämpning: fatbikes och L20 3.0 Boost har dämpning fram och bak, D3S och ZIP saknar dämpning helt. Breda däck med lägre tryck ger dock en hel del komfort i sig.
  • Laddtid: 4–⁠6 timmar för de mindre batterierna, 6–⁠9 timmar för Hidoes B9.

Vanliga misstag när man väljer mellan märkena

  • Att stirra på räckvidden. 120 km på pappret blir 60–⁠85 km i verkligheten. Jämför wattimmar och räkna på din egen resa.
  • Att underskatta vikten. En cykel på 30 kg eller mer är tung att lyfta in i en bil eller upp för en trappa. Mät var cykeln ska stå innan du beställer.
  • Att välja fatbike för ren asfalt. Breda däck rullar tyngre och drar mer ström på jämn väg. Kör du mest på cykelbana är en 16- eller 20-tummare med vanliga däck smidigare.
  • Att glömma maxlasten. Räkna med din egen vikt plus packning. Ligger du nära 120 kg är modellerna med 150 kg maxlast tryggare.
  • Att hoppa över kroppslängden. Hidoes B6 Mini rekommenderas för 155–⁠180 cm, Hidoes B9 för 170–⁠210 cm. Kolla uppgiften för varje modell innan du köper.

Så gör du innan du bestämmer dig

Börja med att skriva ner din vanligaste resa: sträcka, backar, underlag och om cykeln ska in genom en dörr eller upp för trappor. Mät utrymmet där cykeln ska stå, hopfälld eller inte. Lyft sedan något som väger lika mycket som cykeln du funderar på, till exempel två fulla matkassar för 17 kg eller en resväska för 30 kg, och fundera på om du vill göra det varje dag. Väg dig själv med ryggsäck och jacka och jämför med maxlasten.

Fundera också på laddningen: finns det ett eluttag där cykeln står, eller behöver batteriet gå att ta loss? Tänk till sist på vintern. Har du grus och snö på cykelbanan är fatbikens breda däck en verklig fördel, annars är de mest en kostnad i vikt och räckvidd. Är du osäker på om det över huvud taget ska bli en elcykel, hjälper guiden om elsparkcykel eller elcykel dig att välja fordonstyp, och guiden om vilken elcykel man ska köpa går igenom de allmänna frågorna.

Garanti, reservdelar och kartongen

Alla elcyklar hos Wheelyshop har 2 års garanti, oavsett märke. Spara originalkartongen: om cykeln behöver skickas in för reparation måste den packas i sin originalkartong, och vi skickar inte ut nya kartonger. Behöver du en reservdel, kontakta vår kundservice med exakt modellnamn, så tar vi reda på vad som finns.

Lutar det åt en hopfällbar modell oavsett märke hittar du alla i hopfällbara elcyklar, och vill du jämföra fler fatbikes finns de i fatbike-kollektionen. Hela utbudet finns bland våra elcyklar.

Vanliga frågor

Vilket märke är billigast – Hidoes, ENGWE eller DYU?

De billigaste modellerna hos Hidoes och DYU ligger i samma prisklass, under 8 000 kr (november 2026): Hidoes C5 och DYU D3S. ENGWE börjar högre, i klassen 12 000–⁠16 000 kr, men ger då större batteri och hydrauliska bromsar.

Vilken elcykel från de tre märkena har längst räckvidd?

Hidoes B9 med sitt 48 V 33,8 Ah-batteri (1 622 Wh) och 150 km angiven räckvidd. Räkna med 50–⁠70 procent av tillverkarens siffra i verklig trafik, så runt 75–⁠105 km.

Vilken är lättast att bära upp för trappor?

DYU D3S på 17 kg, följt av ENGWE ZIP på 19,4 kg och Hidoes C5 på 22,4 kg. Alla tre är hopfällbara. Modeller över 30 kg, som fatbikes, är tunga att lyfta mer än något enstaka trappsteg.

Har alla modellerna avtagbart batteri?

Nej. DYU D3S och Hidoes B6 Mini har fast batteri och måste laddas där cykeln står. Övriga sju modeller i jämförelsen har avtagbart batteri som du kan ta med in och ladda.

Vilket märke passar en tung förare?

ENGWE och Hidoes fatbikes anger 150 kg maxlast (EP-2 Boost, L20 3.0 Boost, B9). DYU-modellerna och de lättare Hidoes-modellerna anger 120 kg. Lägg ihop din egen vikt och det du har med dig innan du väljer.

Vad skiljer en fatbike från en vanlig hopfällbar elcykel?

Fatbiken har breda däck, oftast runt fyra tum, som ger grepp och komfort på grus, snö och sand men väger mer och rullar tyngre på asfalt. En vanlig hopfällbar elcykel med smalare däck är lättare och smidigare i stan.

Ingår garanti när jag köper någon av cyklarna?

Ja, alla elcyklar hos Wheelyshop har 2 års garanti. Spara originalkartongen: om cykeln behöver skickas in för reparation måste den packas i den.

Källor

  1. Wheelyshops produktdata (specifikationerna för de nio modellerna), november 2026 (Wheelyshops redaktion, 2026-11-05)
  2. Köpguiden 2024: Elcyklar för de flesta behov (Allt om Elcyklar, 2024-06-10 (uppd. 2024-08-22))
  3. De bästa elcyklarna just nu – vi testar de senaste modellerna (M3, 2025-06-23)
  4. Så förlänger du batteriets livslängd – och körsträcka (Allt om Elcyklar, 2021-01-31)
  5. What is a fat bike? Everything you need to know about fat-tyre bikes (på engelska) (BikeRadar, 2023-04-05)

Relaterade kollektioner

Läs mer

Tillbaka till guiderna